10 rad jak napisać idealne Curriculum Vitae

  1. Dobre CV miałoby być zwięzłe i wyczerpujące. Nie bój się naprawdę wpisać to, czym się zajmowałeś u wcześniejszych pracodawców, jakie miałeś tam zadania i jakie wyniki osiągnąłeś.
  2. Zawsze podawaj prawdziwe informacje! Prędzej czy później pracodawca dowie się prawdy i nastanie nieprzyjemna niezręczność. Jeśli nie mówisz obcym językiem płynnie lub nie obsługujesz danego programu komputerowego jako ekspert – nigdy nie kłam i raczej napisz prawdziwy poziom doświadczenia. Może się zdarzyć, że będziesz się podobał pracodawcy i będzie chciał cię przeszkolić, ale jeśli dowie się, że kłamałeś w CV tej szansy niestety nie dostaniesz.
  3. Nie bój się pochwalić! Jeśli pracowałeś na ciekawych projektach, osiągnąłeś świetne wyniki lub jeśli w ramach swojej pracy wytworzyłeś coś z czego jesteś dumny, nie zapomnij o tym wspomnieć w Curriculum Vitae.
  4. Kreatywność CV wybierz według tego na jaką pozycję się zgłaszasz. Jeśli jesteś absolwentem i zgłaszasz się do pracy o kreatywnym charakterze, możesz wybrać kolorowe szablony lub dać upust swojej fantazji i stworzyć własną szatę graficzną CV.  Jeśli zgłaszasz się na techniczne pozycje lub specjalistyczne, pracodawca oceni przejrzystość, dlatego że ważniejsze dla niego będzie Twoje fachowa wiedza i doświadczenie bardziej niż oprawa graficzna życiorysu.
  5. Staraj się trzymać wyznaczonej struktury CV tzn. dane osobiste, wykształcenie, doświadczenie zawodowe – zaczynając od aktualnej pozycji, potem wcześniejsze prace.
  6. Załóż sobie e-mail który będzie reprezentacyjny tak samo jak życiorys. Boss89@xvz.pl lub karina16@xvz.pl przyszłego pracodawcy nie oczarują. Najlepszym rozwiązaniem jest forma klasyczna tzn. imię.nazwisko@vxz.pl
  7. Zwróć szczególną uwagę na błędy ortograficzne. Lepiej oddać CV komuś do kontroli niż posłać szefowi życiorys z błędami.
  8. Nie wpisuj do CV wszystkich miejsc pracy jeśli nie jest to potrzebne. Jeśli jesteś świeżym absolwentem, na pewno nie masz dużo doświadczenia zawodowego. W każdym razie wpisz głównie to doświadczenie które jest związane z nowym miejscem pracy. Niektórych pracodawców może zniechęcić długie doświadczenie zupełnie nie związane z kierunkiem, tak samo jak częsta zmiana miejsc pracy może sprawiać wrażenie, że długo nigdzie nie wytrzymasz.
  9. Dodaj do życiorysu swoją fotografię. Udowodniono, żę CV ze zdjęciem mają większe szanse na sukces niż te bez fotografii kandydata.
  10. Zapisz życiorys w formacie, który będzie czytelny na wszystkich urządzeniach. Jeśli zapiszesz CV w jakimś darmowym programie lub na sieci, nie masz pewności, że personalista go otworzy i tym samym tracisz szansę. Najlepiej zrobisz kiedy zapiszesz CV w formacie PDF.
Także jeśli aktywnie szukasz nowej pracy i jak na razie nie znalazłeś pracy marzeń, biegnij szybko do komputera, a jeśli będziesz się kierował naszymi radami, wytworzysz idealny życiorys 🙂